Schedule

12-20-2012 First Day
8:30 – 9:00 Registration and poster setup
9:00 – 9:20 Opening Remark
9:20 – 10:40 Session 1 – High Throughput Genome Sequencing and
Chromatin Structure
9:20 – 10:00 Keynote Speaker – Huanming Yang, BGI, China
10:00 – 10:20 Oral 1: A Computational Approach to Estimate and Compare 3D Chromatin Conformation – Hayato Sakata, University of Tokyo
10:20 – 10:40 Oral 2: Mapping and Aligning PacBio RNA-seq Data – Chao Zeng, Kyoto University
10:40 – 11:00 Coffee Break
11:00 – 12:00 Session 2  – Single Molecule Methods and Systems Biology
11:00 – 11:40 Keynote Speaker: Yuichi Taniguchi, RIKEN, Japan
11:40 – 12:00 Oral 3: Improving Alkane Tolerance of Saccharomyces cerevisiae by Introducing Novel ABC Transporters – Binbin Chen, Nanyang Technological University
12:00 – 13:30 Lunch
13:30 – 14:30 Session 3 – Evolution and Genome Variation
13:30 – 13:50 Oral 4: Sex-Specific Adaptation Drives Early Sex Chromosome Evolution in Drosophila – Qi Zhou, University of California, Berkeley
13:50 – 14:10 Oral 5: Comprehensive Analysis of Mitochondrial Pseudogenes In Mammalian Genomes – Junko Tsuji, University of Tokyo
14:10 – 14:30 Oral 6: Discovering Potential Etiology for Schizophrenia with Somatic Deletions – Junho Kim, KAIST
14:30 – 14:50 Coffee Break
14:50 – 15:30 Session 4 – Protein Biology
14:50 – 15:10 Oral 7: SplicePred: a novel resource for identifying RNA splicing-related proteins – Kai-Yao Huang, Yuan Ze University
15:10 – 15:30 Oral 8: topPTM: a database of post-translational modifications on transmembrane proteins – Min-Gang Su, Yuan Ze University
15:30 – 16:45 Poster session (short talk: odd number) & Coffee Break (option)
16:45 – 17:45 Live with Today’s Speaker
18:00 – 20:00 Banquet

 

 

12-21-2012 Second Day
9:00 – 10:40 Session 5 – Machine Learning and Network Biology
9:00 – 9:40 Keynote Speaker – Hyunjung Shin, Ajou University, Korea
9:40 – 10:00 Oral 9: Network Assisted Arabidopsis Systems Genetics For Studying Plant Complex Traits – Tak Lee, Yonsei University
10:00 – 10:20 Oral 10: SNONet: Discovery of Protein S-nitrosylation and Nitric Oxide Signaling Network – Cheng-Tsung Lu, Yuan Ze University
10:20 – 10:40 Oral 11: A Functional Gene Network for Xanthomonas oryzae pv. oryzae – Hanhae Kim, Yonsei University
10:40 – 11:00 Coffee Break
11:00 – 12:00 Session 6 – Gene Regulation and Small RNAs
11:00 – 11:40 Keynote Speaker – Jui-Hung Hung, NCTU, Taiwan
11:40 – 12:00 Oral 12: Transcribed pseudogene pseudo-PPM1K generates endogenous siRNA to suppress oncogenic cell growth in hepatocellular carcinoma – Wen-Ling Chan, National Chiao Tung University
12:00 – 13:30 Lunch
13:30 – 14:30 Session 7 – Biomedical Informatics
13:30 – 13:50 Oral 13: Rule-based multi-scale modeling for analyzing combination drug effects – Woochang Hwang, KAIST
13:50 – 14:10 Oral 14:  In-silico prediction of drug repositioning candidates using an integrated network approach – Haeseung Lee, Ewha Womans University
14:10 – 14:30 Oral 15: Mechanistic analysis of prospective natural drugs for checking Alzheimer’s plaque pathology – Abhinav Grover, Jawaharlal Nehru University
14:30 – 14:50 Coffee Break
14:50 – 16:00 Poster session (short talk: even number) & Coffee Break (option)
16:00 – 17:00 Live with Today’s Speaker
17:00 – 17:30 Closing Ceremony
17:00 – 17:15 Closing Remarks
17:15 – 17:30 Awards